fbpx Prezentacja gotowa? Sprawdź, zanim prześlesz ją dalej! | Szkolenia i kursy on-line

Jesteś tutaj

Prezentacja gotowa? Sprawdź, zanim prześlesz ją dalej!

Prezentacja prawie gotowa? Ostatni rzut okiem zanim przekażesz ją dalej. Na czym się skupić i co sprawdzić, żeby wyglądała profesjonalnie? Oto 3 najważniejsze rzeczy, które trzeba sprawdzić i ewentualnie poprawić przed wysłaniem końcowej prezentacji.

1. Marginesy, by slajd nie był przetłoczony

Aby prezentacja wyglądała czysto i profesjonalnie przede wszystkim trzeba zapewnić odpowiednio szerokie marginesy. Upewnij się, że elementy graficzne i teksty na slajdzie nie wchodzą w ich obszar i są do nich wyrównane.

Jak? Zastosuj prowadnice, by ustalić i sprawdzić marginesy. Ustal boczny margines tak, by wynosił mniej więcej 1/12 szerokości slajdu. Czy wiesz, że w nowszych wersjach PowerPoint są inteligentne prowadnice i gdy przysuwasz do nich obiekt, zostaje on przyciągnięty?

2. Wyrównanie pól tekstowych, wykresów, tabelek…

Odpowiednie wyrównanie i rozłożenie elementów sprawi, że na slajdzie zapanuje porządek i harmonia.

Dlatego koniecznie sprawdź, czy wszystkie elementy graficzne są wyrównane względem siebie i względem slajdu (zarówno w poziomie jak i w pionie, lub do lewej czy prawej).

Sprawdź rozłożenie elementów z tych samych grup (np. z diagramu), czy mają jednakowe odstępy zarówno w pionie jak i w poziomie, np. czy strzałki w diagramie są w jednej linii, czy odległości między zdjęciami są jednakowe.

Jak? Wykorzystaj do tego funkcję PowerPoint Wyrównania i Rozłożenia. Czy wiesz, że stosując tę funkcję możesz rozłożyć obiekty względem siebie jak i względem slajdu?

3. Spójność graficzna prezentacji

Prezentacja, która jest spójna pod względem stylu i kolorystyki sprawia wrażenie przemyślanej i profesjonalnej. Upewnij się, że wszystkie elementy graficzne mają ujednolicony styl. Sprawdź:

  • Czy kolory w całej prezentacji są spójne. Korzystaj ze zdefiniowanej palety kolorystycznej (masz do wyboru 6 kolorów akcentów). Jeśli stosujesz standardową paletę kolorystyczną możesz ją zmienić i dodać swoje kolory firmowe.
  • Czy styl kształtów jest taki sam np. cień, kontur, zaokrąglone lub ostre rogi (trzymaj się wybranej opcji).
  • Czy kolorystyka i styl ikonek jest taki sam. Stosuj ikonki tego samego typu np. płaskie, odręczne czy outlinowe. Nie mieszaj różnych stylów ze sobą.
  • Czy ilustracje i zdjęcia są w tym samym stylu np. kolorowe, płaskie ilustracje. Jeżeli stosujesz zdjęcia w odcieniach szarości, to konsekwentnie w całej prezentacji.
  • Czy w prezentacji są wykorzystywane maksymalnie 2 fonty. Jeśli jest ich więcej, należy to ujednolicić.

Uwaga: przy przeklejaniu slajdów z innej prezentacji może się zmienić paleta kolorystyczna i stosowane fonty. Gdy wklejasz slajdy z innych prezentacji wybierz opcję Użyj motywu docelowego, aby dostosować do palety kolorystycznej używanej w aktualnej prezentacji.

Jak? W ujednolicaniu może Ci pomóc Malarz formatu. Czy wiesz, że stosując tę funkcję możesz zmienić wiele elementów jednocześnie? Malarz formatu działa zarówno na kształty, pola tekstowe jak i zdjęcia.

Po więcej porad, tricków i praktycznych umiejętności zapraszamy na szkolenie z Tworzenia skutecznych slajdów.

Ściągę do druku można pobrać klikając tutaj – pobierz plik PDF (0,5 MB):

 

 

 

Autor:
prezentio.com